Velikonoce klepou na dveře. Už víte, jak letos ozdobíte kraslice a velikonoční vajíčka pro koledníky? Pokud ne, přinášíme vám několik tipů. Pamatujte však, že pokud se rozhodnete zdobit vajíčka určená k jídlu, vždy se ujistěte, že jsou barvy a jakýkoliv další použitý materiál zdravotně nezávadný a vhodný ke konzumaci.
Zdobení voskem
Zdobení kraslic voskem patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější techniky. Je to jednoduchý a rychlý způsob, jehož výsledkem se stanou krásné velikonoční dekorace s dlouhou životností. Navíc tuto techniku hravě zvládnou i vaše děti.
Potřebujete:
- Barevné voskovky
- Aromalampa
- Zdobící tyčinka na nehty
- Čisté kraslice
- Papírový ubrousek
Postup:
Ze všeho nejdřív roztopte voskovku v aromalampě stejně jako vonný vosk. Pokud chcete naráz používat více barev, potřebujete stejný počet aromalamp. Jakmile se promění voskovka v barevnou tekutinu, nastává čas zdobení. Namočte špičku zdobící tyčinky do barvy, přiložte ji ke kraslici a mírně škrtněte, nebo jen tečkujte. Tímto pohybem postupně vytvářejte ornamenty dle předlohy či vlastní fantazie. Oblíbené jsou voskové kvítky nebo imitace krajky. Vosk rychle usychá, musíte tedy pracovat svižně a pravidelně si otírat tyčinku.
Mozaika ze skořápek
Tato technika se zalíbí těm z vás, komu při barvení občas nějaká kraslice upadne. Protože přesně ta patří mezi základní pomůcky. Ale co dál?
Potřebujete:
- Skořápky od vajíček
- Vajíčka/kraslice v kontrastní barvě oproti skořápkám
- Pinzeta
- Lepidlo / lak na nehty
Postup:
Pokud máte skořápky větší, nalámejte je na drobné kousky a rozmyslete si vzor, jakým chcete vajíčko či kraslici ozdobit. Motiv si můžete nejdříve poskládat mimo vajíčko, začátečníkům však doporučujeme začít se zcela abstraktní mozaikou, díky níž získáte cit pro manipulaci s pinzetou. Už víte, jak bude kraslice vypadat? Naberte pinzetou kousek skořápky, ze spodní strany ji potřete lepidlem a jemně přitiskněte na patřičné místo na vajíčku. Chvíli zde kousek přidržte a jakmile máte jistotu, že drží, můžete pokračovat ve zdobení. Výhodou této techniky je, že po dokončení můžete kraslici hned vyvěsit, aniž by vyžadovala další schnutí nebo jste se museli obávat, že něco ušpiní.
Tip: Místo skořápek můžete použít také například luštěniny, ovesné vločky či rýži.
Přírodní barvení vajíček
Pokud se chystáte zdobit vajíčka určená k následné konzumaci, nejlepší je vždy sázka na přírodní ingredience. Abyste však nemuseli zůstávat u jednobarevných vajíček, ukážeme vám, jak svůj výtvor ozvláštnit.
Potřebujete:
- Silonové punčochy
- Provázek z přírodního materiálu
- Vejce
- Menší listy, kvítky, jehličí
- Barvící materiál: cibulové slupky / kurkuma / červená paprika / červená řepa / červené víno / špenát
Postup:
Do hrnce vložte zvolený barvící materiál, přidejte špetku soli, 2 velké lžíce octu a 0,5 až 0,75 litru vody. Přiveďte směs k varu. V mezičase si připravte vejce. Na každé zvlášť přiložte nasbírané rostlinky menších rozměrů, vložte do punčochy a pevně zavažte tak, abyste rostlinku na svém místě dobře zafixovali. Vajíčka vhoďte do hrnce s vroucí vodou a vařte po dobu 10 minut. Poté nechte vajíčka nejprve uschnout a vychladnout, než je z punčochy vybalíte a odloupnete rostlinky. Po rostlinách zůstanou na vejcích efektní obrysy mírně stínované tam, kam se dostala barva.
Velikonoce klepou na dveře. Už víte, jak letos ozdobíte kraslice a velikonoční vajíčka pro koledníky? Pokud ne, přinášíme vám několik tipů. Pamatujte však, že pokud se rozhodnete zdobit vajíčka určená k jídlu, vždy se ujistěte, že jsou barvy a jakýkoliv další použitý materiál zdravotně nezávadný a vhodný ke konzumaci.